222rehber.com'a kayıtlı firma sayısı 1706
Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı

Eskişehir’in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir’de gezilecek yerler denildiğinde ilk sıralarda yer alan Odunpazarı Evleri, tarihi mimarisi ile uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde övgüyle bahsedilen Eskişehir Odunpazarı Evleri; geniş bir alanda tarihi sokakları, rengârenk evleri, camileri, müzeleri, büyüklü küçüklü cafeleri, el sanatları dükkânları ve daha nicesi ile adeta bir açık hava müzesidir. Bu yazımızda Tarihi Odunpazarı Evleri’ni ve görülmesi gereken noktalarını birlikte keşfedeceğiz.

222rehber-blog-odunpazari-evleri (5)

Tarihi Odunpazarı Evleri Frigler dönemine kadar uzanan tarihiyle Eskişehir’in en popüler gezi rotalarından biridir. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış ve günümüzde tarihi değerini hala korumaya devam etmektedir. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı bölgesinde bulunan bu evler şehrin kültürel yapısının temel taşlarını oluşturur. 19. yüzyıla ait geleneksel dokuları barındıran Odunpazarı Evleri, dönemin sosyal ve kültürel izlerini hala taşımaktadır. Ayrıca 1988 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilmiştir.

Rivayetlere göre Tarihi Odunpazarı Evleri’nin ismi köylülerin geçimini sağlamak için odun getirip satmalarına dayanır. Uzun yıllar boyunca bu nedenle Odunpazarı Evleri olarak anılmaya devam eden bu evler, tarihi dokusu ve güzelliğiyle Osmanlı izlerini taşımaktadır. Popülerliği her geçen gün artan Tarihi Odunpazarı Evleri, hem turistlerin hem de yerli halkın her daim gözbebeği olmaya devam etmektedir. Kıvrımlı yolları, ara sokaklarında bulunan dükkânları, müzeleri ve renkli evleriyle bu bölge attığınız her adımda sizlere keyifli bir yolculuk sunacaktır.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi

Tarihi dokusu bozulmadan çeşitli restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar ulaşan Tarihi Odunpazarı Evleri, özenle yaşatılmaya devam etmektedir. Odunpazarı Belediyesi’nin Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi de bu alanda önemli bir girişimdir. Bir kısmı hala konut olarak kullanılan evler, turizm açısından da büyük öneme sahiptir. Her gün onlarca turist tarafından ziyaret edilen Odunpazarı Evleri, büyüleyici atmosferi ile görülmeye değerdir.

Odunpazarı bölgesinde geleneksel Anadolu Türk mimarisi örnekleri halen korunmaktadır. Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi kapsamında; 300 ev, 3 cami, 1 külliye, 2 kervansaray, 1 han ve 15 adet çeşmenin restorasyon çalışması yapılmıştır. Aslına uygun çalışmalar ile tüm güzelliği ve ihtişamı ile Odunpazarı Evleri eski yapısını korumaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri Gezilecek Yerler

İyi bir şekilde korunarak günümüze kadar uzanan Odunpazarı Evleri, genellikle iki katlı ve renkli evlerden oluşuyor. İç içe geçen, bazen dar bazen de geniş sokakları ile keşfedilmeyi bekleyen evlerin yanı sıra bölgede gezip görebileceğiniz birçok önemli yapı bulunuyor. Tarih kokulu sokaklarından gezerken müzelerinden sanat dükkânlarına, butik cafelerinden hediyelik eşya dükkânlarına kadar birçok farklı yeri gezebilirsiniz.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Geleneklerini ve tarihini en iyi şekilde yansıtan Odunpazarı bölgesinde gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerler ise şu şekilde;

• Atlıhan El Sanatları Çarşısı
• Kurşunlu Camii ve Külliyesi
• Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
• Odunpazarı Modern Müze – OMM
• Lületaşı Müzesi
• Eskişehir Balmumu Müzesi
• Şelale Park
• Eskişehir Kurtuluş Müzesi
• Osmanlı Evi
• Cumhuriyet Tarihi Müzesi
• Alaaddin Camii
• Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi
• Şeyh Edebali Türbesi
• Arasta Çarşısı

Tüm bunların yanı sıra ara sokaklarda yer alan ve geleneksel el sanatlarını barındıran dükkânları gezebilirsiniz. Antika ve ahşap oymacılığı konularında el emeği ürünler satan bu dükkânlardan küçük ama değerli hatıra eşyaları satın alabilirsiniz. Cam sanatları ve lületaşı işlemeciliğine de ev sahipliği yapan Odunpazarı Evleri sokaklarında birbirinden güzel obje, takı ve dekorasyon ürününü inceleyebilirsiniz. Lületaşından yapılmış biblo, kolye ve pipo ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’in vazgeçilmezi çiğbörek, Odunpazarı’na gelmişken mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Çiğbörek yapan sevimli cafelerin yanı sıra, Eskişehir’in meşhur lezzeti Balaban köftesini de deneyimleyebilirsiniz. Ara sokaklarda yer alan butik cafelerinde lezzetli kahvaltılar yapabilir, gözlemeden mantıya birçok geleneksel lezzeti de deneyimleyebilirsiniz.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri Ulaşım

Merkezi bir konumda yer alan Odunpazarı bölgesine otobüs veya tramvay kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Atatürk Lisesi yakınlarında inerek, birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Odunpazarı evlerini gezebilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezinden yürüyerek veya taksi kullanarak da bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bizler de tüm ihtişamıyla tarihi yapısını koruyan ve sanat kokan sokaklarını keyifle gezeceğiniz Tarihi Odunpazarı Evleri’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

ÖNCEKİ Tarihi Ve Kültürel Yolculuk: Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi hikayesine Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in Madame Tussauds Müzesi'ndeki Atatürk heykelinin daha iyisini yapmak için harekete geçmesiyle başlar. Eskişehir’in en çok ilgi çeken müzelerinden biri olan Balmumu Heykeller Müzesi’nde, büyük bir kısmını Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı 200'den fazla balmumu heykel sergilenmektedir. Gelin hep birlikte çarpıcı balmumu heykellere ev sahipliği yapan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi’ni keşfedelim!

SONRAKİ Eskişehir’in En Güzel Piknik Alanları

Sıcak yaz günlerinde hem doğada vakit geçirmek hem de dinlenmek için en çok tercih edilen aktivitelerden biri de piknik yapmak oluyor. Ailenizle veya sevdiklerinizle birlikte şehrin gürültüsünden uzaklaşarak keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok piknik alanı bulunuyor. Bu yazımızda sizler için Eskişehir’de huzurla vakit geçirilebilecek piknik alanlarını derledik. Gelin hep birlikte yaz aylarında tercih edebileceğiniz Eskişehir piknik alanlarını keşfedelim.

Hiç yorum yapılmamış!

Yorum yap

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

X