222rehber.com'a kayıtlı firma sayısı 1710
Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı

Eskişehir’in Vazgeçilmez Lezzeti: Papağan Çiğbörek

Hiç bitmeyen enerjisiyle, sunduğu imkanlarla ve her yere yakın sayılabilecek mesafesi ile Eskişehir, keyifli vakit geçirebileceğiniz duraklardan birisidir. Eğer, şehri keşfiniz sırasında Eskişehir’de neler yenir ya da mutlaka gitmeniz gereken yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre… Gelin sizleri Eskişehir denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan ve tadı damağınızda kalacak lezzetler sunan Papağan Çiğbörek ile tanıştıralım.  

Papağan Çiğbörek

Eskişehir’in en popüler yiyeceklerinden olan ve ’Çiğbörek’ veya ’Çibörek’ ismi ile farklı biçimlerde ifade edilen bu yemeğin asıl adı hala tartışma konularından biridir. Adı sürekli düzeltilen böreğin içindeki “çi”, Kıpçak lehçesinde “lezzetli” anlamına gelmektedir. Ancak yıllar boyunca farklı telaffuzlar neticesinde her iki kelime de hala kullanılmaya devam etmektedir.

Puf puf kabaran ve ağızda dağılan bu çıtır böreklerin kökleri Kırım-Tatar mutfağına dayanmaktadır. Eğer ki Eskişehir’e geldiyseniz çiğbörek için mutlaka uğramanız gereken durak ise Papağan Çiğbörek’tir. 1975 yılında Mustafa İbek tarafından kurulan ve yıllara meydan okuyan Eskişehir Papağan Çiğbörek, Eskişehir’in en gözde çiğbörek mekanı olmaya halen devam etmektedir. Uzun ömürlü bir kuş türü olması nedeniyle bu ismi aldığı belirtilen Eskişehir Papağan Çiğbörek; Neşet Ertaş, Cem Özer, Bengü ve Levent Kırca gibi birçok ünlü isme de ev sahipliği yapmıştır.

https://222rehber.com/wp-content/uploads/222rehber-kesfet-kapak-gorseli-.png

Papağan Çiğbörek Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kıyma, soğan ve karabiberin uyumla harmanlanması ile sıcacık çiğböreklerin hazırlandığı bu mekan, şehrin merkezinde Köprübaşı’nda yer almaktadır. Şehir merkezindeki harika konumu ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hamamyolu’nun içerisinde yer alan Eskişehir Papağan Çiğbörek lezzetiyle geniş bir müşteri kitlesine hitap ederken, belirli saatlerde kapıda kuyruk ile karşılaşmanız da mümkündür.

Eskişehir Papağan Çiğbörek İletişim Bilgileri

Adres: Arifiye, Köprübaşı Cd. Yalbı Sok No:5, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 43 62

ÖNCEKİ Eskişehir’in Tarihi Değeri: Karakedi Bozacısı

Eskişehir’in önemli noktalardan biri olan Karakedi Bozacısı yaz, kış demeden önünde sıralar görebileceğiniz, her yediğinizde daha da güzel gelecek müthiş bir boza formülüne sahiptir. Eskişehir’de ne yenir ne içilir sorularına verilen cevaplarda sırasını daima başlarda tutan Karakedi Bozacısı’nın en önemli sırrı, kuruluşundan bu yana Eskişehir’in yerli üretimi olan ve hiçbir şekilde genetiği bozulmamış mısırlar kullanmaları. Bu yazımızda sizleri, Eskişehir’in Eskişehir’e değer katan yerel bir miras olan Karakedi Bozacısı ile tanıştırmak istiyoruz.

SONRAKİ Sazova Parkı’nda Gizemli Yolculuk: Masal Şatosu

Seyahat severlerin uğrak duraklarından biri olan Eskişehir, her yeni gelen kişiyi sürprizleriyle büyülen bir şehirdir. Kendine has dinamikleriyle keyifle yaşayabileceğiniz bu şehirde, her detayıyla sanat ve tarih dokusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Keyifli bir gezi ya da yeni bir hayatın ilk adımlarını atmak için Eskişehir’e mi geldiniz? Gelin sizlere bu keyifli yolculukta eşlik edelim. Bu yazımızda sizleri, Eskişehir’in en popüler yerlerinden biri olan ve Sazova Parkı’nın birbirinden farklı bölümlerden biri olan Masal Şatosu ile tanıştırmak istiyoruz.

Hiç yorum yapılmamış!

Yorum yap

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

X