222rehber.com'a kayıtlı firma sayısı 1710
Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı

Eskişehir’in Tarihi Değeri: Karakedi Bozacısı

Eskişehir’in önemli noktalardan biri olan Karakedi Bozacısı yaz, kış demeden önünde sıralar görebileceğiniz, her yediğinizde daha da güzel gelecek müthiş bir boza formülüne sahiptir. Eskişehir’de ne yenir ne içilir sorularına verilen cevaplarda sırasını daima başlarda tutan Karakedi Bozacısı’nın en önemli sırrı, kuruluşundan bu yana Eskişehir’in yerli üretimi olan ve hiçbir şekilde genetiği bozulmamış mısırlar kullanmaları. Bu yazımızda sizleri, Eskişehir’in Eskişehir’e değer katan yerel bir miras olan Karakedi Bozacısı ile tanıştırmak istiyoruz.

Karakedi Bozacısı Blog

Boza, geleneksel mutfağımızın en önemli lezzetlerinden biri. 4 mevsim boyunca tüketilebilen bu eşsiz lezzet, eski Mısır’dan günümüze kadar ulaşmış, bu süreçte de orijinalliğini neredeyse hiç kaybetmemiştir. Temelde buğdayın fermantasyonu ile elde edilen, içerikleri o coğrafi bölgenin ürünlerine göre değişkenlik gösterebilen boza, ciddi de bir vitamin deposudur.

Bozanın tarihine şöyle bir kısa bakacak olursak Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde İstanbul’da sık sık gördüğü bozacı dükkanları, Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugati’t Türk  isimli eserinde de Karahanlılar’ın darıdan elde ettikleri bozayı anlattıklarını görebilmekteyiz. Özellikle Orta Asya’da oldukça sevilen bu içeceğin kökenlerinin Mezopotamya’ya kadar dayandığı düşünülmektedir.

Boza tarihi değerinin yanında gerçek anlamda bir vitamin deposudur. B vitamini, protein ve karbonhidrat açısından zengin olan boza vücuda enerji verir, hazmı kolaylaştırır ve hatta probiyotik etkisi sağlar. Bu kadar köklü bir hikayeye sahip olan, içeriği bu kadar zengin bozanın Eskişehir’de ve Eskişehirlilerde de oldukça önemli bir yeri vardır.

Karakedi Bozacısı Blog

Yolu bir kere Eskişehir’e düşmüş nerdeyse herkesin ilk duraklarından biri olan Karakedi Bozacısı, bozanın bu kıymetli serüvenini 1925’de üstüne alarak bugünlere kadar başarı dolu bir hikayeyle ulaştırmıştır.

Karakedi Bozacısı, Eskişehir’de gerçek boza kültürünü nerdeyse 70 yıldır sürdüren, ilk kuruluşu 1925 yılına dayanan ve o günlerden bu günlere yerel halkın hem çok sevdiği hem de çok saygı duyduğu bir markaya dönüşmüştür.

Eskişehir’in önemli noktalardan biri olan Karakedi Bozacısı yaz, kış demeden önünde sıralar görebileceğiniz, her yediğinizde daha da güzel gelecek müthiş bir boza formülüne sahiptir. Eskişehir’de ne yenir ne içilir sorularına verilen cevaplarda sırasını daima başlarda tutan Karakedi Bozacısı’nın en önemli sırrı, kuruluşundan bu yana Eskişehir’in yerli üretimi olan ve hiçbir şekilde genetiği bozulmamış mısırlar kullanmaları.

Günümüzde fabrikasyona dönen her şeye inat tamamen eski usulle ilerleyen bu işletme öz kaynaklarında da yerli ve orijinal ürünlere yer veriyor. İçerisine ürünün dayanma süresini arttıracak kimyasalları kesinlikle kullanmayan Karakedi Bozacısı, tatlandırıcı katkılar da kullanmıyor. Bozanın lezzeti %100 pancar şekerinden sağlanıyor. Karakedi Bozacısı, müşterilerine şu tüyoyu da vermeden geçmiyor: “Eğer bozanız ekşime yaptıysa bir çay bardağı suda bir küp şeker eriterek bozanızla karıştırırsanız bozanız eski tadına kolayca kavuşacaktır.”

Karakedi Bozacısı Blog

Eskişehir Karakedi Bozacısı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Karakedi Bozacısı’nın toplamda 4 şubesi bulunuyor, bunlardan en meşhur dükkanı ise Köprübaşında yer alan, metrekare olarak oldukça küçük olsa da her gün binlerce kişiyi ağırlayan şubesidir. Şehir dışından gelen gezginler, üniversite öğrencileri, ziyarete gelen aileler ve tabi ki yerli halk bu oldukça işlek noktada yer alan şubeye uğramadan evlerine dönmezler.

Köprübaşı, İbrahim Karaoğlanoğlu ve Değirmen Sokak  şubelerine gitmek için  Hamamyolu Caddesine doğru hareket etmeniz yeterli olacaktır. Eskişehir’in en popüler gezi noktalarından biri olan Hamamyolu’na gittiğinizde bozanızı bu üç şubeden birinden alarak gezinize devam edebilirsiniz.

Karakedi Bozacısı Blog

Karakedi Bozacısı’nın son şubesi ise geçtiğimiz günlerde açılan Doktorlar Caddesi şubesi… Asıl ismi İsmet İnönü Caddesi olsa da Doktorlar Caddesi olarak bilinen bu nokta, Eskişehir’in en işlek noktalarından biri.

Karakedi Bozacısı’nda lezzetin değişmediği gibi her şubede sizi karşılayan ortam da hemen hemen birbirinin aynısı. İçeriye girdiğiniz zaman sizi karşılayan duvarlarda Eskişehir’in oldukça eski fotoğraflarını ve BOZA’nın MUHTEVİYATI isimli bir yazıya rastlıyorsunuz.

BOZA’nın MUHTEVİYATI (içeriği) gelen tüm ziyaretçilere burada açık bir şekilde gösteriliyor. Maddeler ise şöyle;

  • Kaynama suyu, belediye şebeke suyudur
  • Çiğ su damacana (Kalabak suyudur)
  • Bozamız Eskişehir, Kütahya bölgesinin yerli mısırındandır
  • Pancar şekeri ( kristal şeker) kullanılır
  • Kesinlikle glikoz, mısır şurubu, aspartan ve diğer tatlandırıcıları içermez
  • Koruyucu, kıvam verici, renk verisi hiçbir madde kullanılmaz

Bu maddelerde de görebileceğiniz için Karakedi Bozacısının en önemli lezzet sırrı doğallık ve değişmeyen formül…

Karakedi Bozacısı Blog

Her gün binlerce kişiye boza satılan bu dükkanlarda paketleniş ürün ise bulunmuyor, pet bardaklar halinde satılan bozadan bir bardak alıp kaşıkla yiyebilirsiniz. Eğer bu lezzeti sevdiklerinize taşımak isterseniz de sizin için bir kiloluk poşetlere koyabiliyorlar. Ancak önceden paketlenmiş hazır ürünleri bulunmuyor. Şunu da belirtmek isteriz ki eğer yaz aylarında canınız boza değil de soğuk bir şeyler isterse Karakedi Bozacısı’nın buz gibi limonatasını da mutlaka deneyin.

Babadan oğula, dededen toruna devam eden Karakedi Bozacısı, Eskişehir’e değer katan yerel bir miras. Bizlere de bu mirası korumak ve yüceltmek düşüyor.

Yerel markalara kalpten bağlılığı oldukça kuvvetli olan Eskişehirliler de bunu oldukça iyi başarıyor diyebiliriz.

Eğer sizin de bugün yolunuz bir Karakedi Bozacısı şubesinin önünden geçiyorsa mutlaka uğramayı, Eskişehir için gezi planı yapıyorsanız listenize bu durağı eklemeyi unutmayın.

Eskişehir Karakedi Bozacısı İletişim Bilgileri 

Adres: Arifiye Mah. Köprübaşı Cad. No:22, 26750 Odunpazarı

Telefon: (0222) 231 12 31

SONRAKİ Eskişehir’in Vazgeçilmez Lezzeti: Papağan Çiğbörek

Hiç bitmeyen enerjisiyle, sunduğu imkanlarla ve her yere yakın sayılabilecek mesafesi ile Eskişehir, keyifli vakit geçirebileceğiniz duraklardan birisidir. Eğer, şehri keşfiniz sırasında Eskişehir’de neler yenir ya da mutlaka gitmeniz gereken yerler nerelerdir diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre… Gelin sizleri Eskişehir denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan ve tadı damağınızda kalacak lezzetler sunan Papağan Çiğbörek ile tanıştıralım.  

Hiç yorum yapılmamış!

Yorum yap

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

X