222rehber.com'a kayıtlı firma sayısı 1706
Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

ARTnews tarafından son asrın en iyi 25 müze binası arasında gösterilerek Eskişehir’e büyük bir değer kazandıran Odunpazarı Modern Müze - OMM, geçtiğimiz günlerde kapılarını Yas ve Haz isimli çarpıcı sergi ile yeniden araladı. Bu yıl kuruluşunun 3. Yıldönümünü kutlayan OMM dünya çapında 38 sanatçıyı bir araya getiren sergisiyle beden, kimlik, rol gibi kavramlara farklı açılardan ışık tutuyor.

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

ARTnews tarafından son asrın en iyi 25 müze binası arasında gösterilerek Eskişehir’e büyük bir değer kazandıran Odunpazarı Modern Müze – OMM, geçtiğimiz günlerde kapılarını Yas ve Haz isimli çarpıcı sergi ile yeniden araladı.

Bu yıl kuruluşunun 3. Yıldönümünü kutlayan OMM dünya çapında 38 sanatçıyı bir araya getiren sergisiyle beden, kimlik, rol gibi kavramlara farklı açılardan ışık tutuyor.

Yas ve Haz Sergisi, tıpkı yas ve haz duyguları gibi bir bedende zuhur eden çelişkilerden yola çıkarak oluşturulan çeşitli resim, heykel, video ve yerleştirmeler sunuyor.  Tarih boyunca insanlığın gelişimini incelerken bile ilk bakılan unsur olan bedeni farklı tasvirlerle birleştiren sergide bu bedenlere atfedilen kimliklerin de dışına çıkılıyor.

Kısaca insanca duyguları insanın en iyi tanımlayıcısı olan “beden” üzerinden yorumlayan Yas ve Haz sergisi, her birimize tarih boyunca dayatılan kimlik rollerini, beklentileri, doğru ve yanlışlarıyla bambaşka bir açıdan bizlere anlatıyor.

Sergiyi ziyaret edecek sanatseverler için kısa bir özet niteliğinde birkaç eserden söz etmemiz gerekirse;

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

Filip Custic| x=y=z

Müzenin hemen başında bizi karşılayan Filip Custic| x=y=z adlı eser, baş ve torso bölgesini kapsamaktadır. Çarpıcı bir gerçekliğe sahip olan eserin farklı yerlerinde cam ve mercek yerleştirmeleri bulunuyor. Akışkan bir kimliği temsil eden eser hibrit beden tasvirleri konusunda bizleri düşünmeye davet ediyor. Dönüşüme uğramış hiper gerçekçi bu beden yapısı dijital dünyanın insanın kimlik algısına olan etkisini de gözler önüne seriyor.

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

Francesco Albano Yumru #2

Serginin dikkat çekici eserlerinden biri Francesco Albano’nun Yumru #2 adlı eseri… tavana aslı duran iki bacak şeklinde görülen bu eser, bireye yüzyıllardır yüklenen sorumlulukların, baskıların, görünmeyen şiddet unsurlarının fiziksel belirtilerini göstermektedir. Modern kültürün insan üzerindeki ağırlığını tasvir eden eser ürkütücü eser, balmumu, polyester ve reçineden yapılmış.

 

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

Annemarie Busschers – Bram

Yaşlanmanın bedenimiz üzerindeki etkilerini oldukça açık bir şekilde yüzümüze vuran bu eser, bedenin zaman içerisindeki değişimini ele alır. Tuval üzerine karakalem ve füzen ile yapılan Bram, yaşam ve ölüm arasında geçen bir ömrün içinde bedenimizin geçirdiği değişimleri anlatmaktadır.

Odunpazarı Modern Müze | Yas ve Haz

Zhang Huan Suçiçeği

Suçiçeği, 6 adet eserden oluşuyor. Karanlığıyla içine alan bu görseller bize yok olma ve görmezden gelinme duygularını ifade ediyor. Sanatçının kendi yüzünü siyaha boyayarak elde ettiği bu görüntülerde gerçek karanlığın içinde adım adım kaybolan bir yüz görüyoruz.

 

Bu ve bunlar gibi onlarca farklı sanat eserini bir arada görebileceğiniz Yas ve Haz Sergisi 7 Eylül 2022 – 80 Temmuz 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Yas ve Haz sergisinde eserleri yer alan sanatçılar: Ali İbrahim Öcal, Alpin Arda Bağcık, Annemarie Busschers, Asger Carlsen, Ayça Telgeren, Begüm Yamanlar, Bill Viola, Bruce Nauman, CANAN, Catherine Opie, Cindy Sherman, Elif Uras, Erdoğan Zümrütoğlu, Erwin Wurm filip custic, Francesco Albano, Hicham Benohoud, liu Susiraja, İ. Ata Doğruel, İnci Eviner, John Coplans, Julian Opie, Lea Colombo, Mamali Shafahi, Mustafa Ata, Onur Mansız, Ömer Uluç, Pınar Yolaçan, Robert Mapplethorpe, Saelia Aparicio, Shadi Ghadirian, Sibel Horada, Theo Triantafyllidis, Universal Everything, Vito Acconci, Willi Dorner, Yüksel Arslan, Zhang Huan.

 

OMM (Odunpazarı Modern Müze) Giriş Ücreti

Tam: 50 TL

İndirimli: 35 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretmenler, 65 yaş üstü kişiler)

Grup bileti: 40 TL

Biletleri müzenin hemen girişinde yer alan gişelerden ziyaret gününüzde satın alabilirsiniz.

OMM Ziyaret Saatleri

  • Pazartesi Günleri Kapalı
  • Salı 10:00–18:00
  • Çarşamba: 10:00–20:00
  • Perşembe: 10:00–18:00
  • CUMA: 10:00–18:00
  • Cumartesi: 10:00–18:00
  • Pazar: 11:00–18:00

Müze içerisinde isterseniz rehberli turlara da katılım sağlayabilirsiniz. En az üç kişi en çok yirmi kişilik gruplar için kişi başı 70 TL’lik bir katılım ücreti ile rehber eşliğinde müzeyi gezmek mümkün… Ayrıca sergi süresi boyunca müzede çocuk ve yetişkinler için gerçekleştirilen farklı atölye çalışmalarına da katılım sağlayabilirsiniz.

Müzenin geçmiş sergileri, ödüllü binası ve mimari hakkında detaylı bilgi için blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

ÖNCEKİ Eskişehir’de Gezilecek Yerler – Devrim Arabası Müzesi

Türkiye tarihinin önemli mirasları Devrim Arabası ve Karakurt Türasaş ( Eski Adıyla Tülomsaş ) Müzesinde meraklılarını bekliyor.

Hiç yorum yapılmamış!

Yorum yap

Yorum yapmak için Giriş yapmalısınız.

X