Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı
222Rehber.com
222Rehber.com

KEŞFET

Odunpazarı Modern Müze - OMM ART

ODUNPAZARI MODERN MÜZE – OMM ART

Odunpazarı Modern Müze – OMM ART Hakkında

Odunpazarı, Eskişehir’in sevilen gezi lokasyonlarından biri. Geleneksel mimari eserlerinin korunarak restore edildiği Eski Odunpazarı Evleri bölgesi, Eskişehir için zengin bir açık hava müzesi niteliğinde.

1988 yılında Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı ilan edilen bölge 2012 yılında da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasıyla ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösteriş oldu. Dar ve dolambaçlı sokaklarında gezerken tarihin kokusunu içinize çekebileceğiniz Eski Odunpazarı Evleri bölgesi aynı zamanda birçok müzeye de ev sahipliği yapmakta.

Devamı
Masal Şatosu

MASAL ŞATOSU

Eskişehir Masal Şatosu Hakkında

Eskişehir denilince akla ilk gelen ve kuşkusuz en çok merak edile yerlerden biri olan Masal Şatosu, gizemli görünümü ile Eskişehir’in Disneyland’i olarak anılmaktadır. Masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan Eskişehir Masal Şatosu 7’den 70’e herkesin ilgi odağı olan ve içindeki çocuğu hala canlı tutan kişilerin keyifle gezeceği bir yapıdır.

Mimari yapısıyla övgü odağı olan Masal Şatosu, 8 kule ve 18 kulecik olarak toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Her bir detayı özenle inşa edilen bu yapı içerisinde birçok farklı şehirden esintiyi görmeniz mümkün. Antalya’dan Yivli Kule, Diyarbakır’dan Çan Kulesi, İstanbul’dan Adalet Kulesi (Topkapı Sarayı), Galata Kulesi ile Kız Kulesi, Mardin’den Ulu Kule ve Amasya’dan Burgulu Kule’yi bünyesinde barındıran Eskişehir Masal Şatosu sizlere unutamayacağınız bir deneyim sunmaktadır.

Devamı
Papağan Çiğbörek

PAPAĞAN ÇİĞBÖREK

Papağan Çiğbörek Hakkında

Eskişehir’in en popüler yiyeceklerinden olan ve ’Çiğbörek’ veya ’Çibörek’ ismi ile farklı biçimlerde ifade edilen bu yemeğin asıl adı hala tartışma konularından biridir. Adı sürekli düzeltilen böreğin içindeki “çi”, Kıpçak lehçesinde “lezzetli” anlamına gelmektedir. Ancak yıllar boyunca farklı telaffuzlar neticesinde her iki kelime de hala kullanılmaya devam etmektedir.

Devamı
Karakedi Bozacısı

ESKİŞEHİR’İN TARİHİ DEĞERİ: KARAKEDİ BOZACISI

Eskişehir Karakedi Bozacısı Hakkında

Boza, geleneksel mutfağımızın en önemli lezzetlerinden biri. 4 mevsim boyunca tüketilebilen bu eşsiz lezzet, eski Mısır’dan günümüze kadar ulaşmış, bu süreçte de orijinalliğini neredeyse hiç kaybetmemiştir. Temelde buğdayın fermantasyonu ile elde edilen, içerikleri o coğrafi bölgenin ürünlerine göre değişkenlik gösterebilen boza, ciddi de bir vitamin deposudur.

Devamı
X