222rehber.com'a kayıtlı firma sayısı 1572
Ne aramıştınız? Ne aramıştınız?
Öğrenciye Özel
Hemen Bul
İş İlanları
Keşfet
Sorun Bildir
X
Yukarı

KEŞFET

222rehber-blog-odunpazari-evleri (5)

ESKİŞEHİR’İN KÜLTÜREL MİRASI: TARİHİ ODUNPAZARI EVLERİ

Tarihi Odunpazarı Evleri Tarihçesi

Tarihi Odunpazarı Evleri Frigler dönemine kadar uzanan tarihiyle Eskişehir’in en popüler gezi rotalarından biridir. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış ve günümüzde tarihi değerini hala korumaya devam etmektedir. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı bölgesinde bulunan bu evler şehrin kültürel yapısının temel taşlarını oluşturur. 19. yüzyıla ait geleneksel dokuları barındıran Odunpazarı Evleri, dönemin sosyal ve kültürel izlerini hala taşımaktadır. Ayrıca 1988 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilmiştir.

Rivayetlere göre Tarihi Odunpazarı Evleri’nin ismi köylülerin geçimini sağlamak için odun getirip satmalarına dayanır. Uzun yıllar boyunca bu nedenle Odunpazarı Evleri olarak anılmaya devam eden bu evler, tarihi dokusu ve güzelliğiyle Osmanlı izlerini taşımaktadır. Popülerliği her geçen gün artan Tarihi Odunpazarı Evleri, hem turistlerin hem de yerli halkın her daim gözbebeği olmaya devam etmektedir. Kıvrımlı yolları, ara sokaklarında bulunan dükkânları, müzeleri ve renkli evleriyle bu bölge attığınız her adımda sizlere keyifli bir yolculuk sunacaktır.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi

Tarihi dokusu bozulmadan çeşitli restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar ulaşan Tarihi Odunpazarı Evleri, özenle yaşatılmaya devam etmektedir. Odunpazarı Belediyesi’nin Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi de bu alanda önemli bir girişimdir. Bir kısmı hala konut olarak kullanılan evler, turizm açısından da büyük öneme sahiptir. Her gün onlarca turist tarafından ziyaret edilen Odunpazarı Evleri, büyüleyici atmosferi ile görülmeye değerdir.

Odunpazarı bölgesinde geleneksel Anadolu Türk mimarisi örnekleri halen korunmaktadır. Odunpazarı Evleri’ni Yaşatma Projesi kapsamında; 300 ev, 3 cami, 1 külliye, 2 kervansaray, 1 han ve 15 adet çeşmenin restorasyon çalışması yapılmıştır. Aslına uygun çalışmalar ile tüm güzelliği ve ihtişamı ile Odunpazarı Evleri eski yapısını korumaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri Gezilecek Yerler

İyi bir şekilde korunarak günümüze kadar uzanan Odunpazarı Evleri, genellikle iki katlı ve renkli evlerden oluşuyor. İç içe geçen, bazen dar bazen de geniş sokakları ile keşfedilmeyi bekleyen evlerin yanı sıra bölgede gezip görebileceğiniz birçok önemli yapı bulunuyor. Tarih kokulu sokaklarından gezerken müzelerinden sanat dükkânlarına, butik cafelerinden hediyelik eşya dükkânlarına kadar birçok farklı yeri gezebilirsiniz.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Geleneklerini ve tarihini en iyi şekilde yansıtan Odunpazarı bölgesinde gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerler ise şu şekilde;

• Atlıhan El Sanatları Çarşısı
• Kurşunlu Camii ve Külliyesi
• Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
• Odunpazarı Modern Müze – OMM
• Lületaşı Müzesi
• Eskişehir Balmumu Müzesi
• Şelale Park
• Eskişehir Kurtuluş Müzesi
• Osmanlı Evi
• Cumhuriyet Tarihi Müzesi
• Alaaddin Camii
• Anadolu Üniversitesi Karikatür Müzesi
• Şeyh Edebali Türbesi
• Arasta Çarşısı

Tüm bunların yanı sıra ara sokaklarda yer alan ve geleneksel el sanatlarını barındıran dükkânları gezebilirsiniz. Antika ve ahşap oymacılığı konularında el emeği ürünler satan bu dükkânlardan küçük ama değerli hatıra eşyaları satın alabilirsiniz. Cam sanatları ve lületaşı işlemeciliğine de ev sahipliği yapan Odunpazarı Evleri sokaklarında birbirinden güzel obje, takı ve dekorasyon ürününü inceleyebilirsiniz. Lületaşından yapılmış biblo, kolye ve pipo ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’in vazgeçilmezi çiğbörek, Odunpazarı’na gelmişken mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Çiğbörek yapan sevimli cafelerin yanı sıra, Eskişehir’in meşhur lezzeti Balaban köftesini de deneyimleyebilirsiniz. Ara sokaklarda yer alan butik cafelerinde lezzetli kahvaltılar yapabilir, gözlemeden mantıya birçok geleneksel lezzeti de deneyimleyebilirsiniz.

Eskişehir'in Kültürel Mirası: Tarihi Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri Ulaşım

Merkezi bir konumda yer alan Odunpazarı bölgesine otobüs veya tramvay kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Atatürk Lisesi yakınlarında inerek, birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Odunpazarı evlerini gezebilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezinden yürüyerek veya taksi kullanarak da bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bizler de tüm ihtişamıyla tarihi yapısını koruyan ve sanat kokan sokaklarını keyifle gezeceğiniz Tarihi Odunpazarı Evleri’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Devamı
Tarihi Ve Kültürel Yolculuk: Balmumu Heykeller Müzesi

TARİHİ VE KÜLTÜREL YOLCULUK: BALMUMU HEYKELLER MÜZESİ

Eskişehir’in yoğun ilgi gören müzelerinden biri olan Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kuruculuğunda 2013 yılında açılmıştır.

Devamı
OMM Karma Sergisi: Maziye Bakma Mevzu Derin

OMM KARMA SERGİ: MAZİYE BAKMA MEVZU DERİN

“Maziye Bakma Mevzu Derin” Sergisi (OMM-Odunpazarı Modern Müze) Hakkında

Bambaşka bir ülkedeki göçmen bir çocuğun hikayesi ile Anadolu topraklarındaki çocuk gelinlerin hikayelerinin aslında ne kadar benzer olduğunu hiç düşündünüz mü?

Omm – Odunpazarı Modern Müze’siden yer alan ve 41 eserden oluşan “Maziye Bakma Mevzu Derin” isimli karma sergisi, “öteki” kavramının tanımlama biçimlerine odaklanıyor. Varoluşun kaçınılmaz hallerine odaklanan sergide, hepimizin karşısına farklı biçimlerde ortaya çıkan ve özgürlük kavramını sorgulamamıza neden olan olaylardan esinleniyor.

Devamı
Eskişehir Gezi Rotası: Frig Vadisi Yazılıkaya

ESKİŞEHİR’DE GEZİ ROTASI: FRİG VADİSİ & YAZILIKAYA ANITI

Anadolu toprakları binlere yıldır farklı medeniyetlere, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir toprak.

Devamı
Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı

TARİHİ ATLIHAN EL SANATLARI ÇARŞISI

Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı, bölgenin meydanında kurulan ve odunların satıldığı meydandan ismini alan Odunpazarı bölgesinde yer almaktadır.

Devamı
Odunpazarı Modern Müze - OMM ART

ODUNPAZARI MODERN MÜZE – OMM ART

Odunpazarı, Eskişehir’in sevilen gezi lokasyonlarından biri. Geleneksel mimari eserlerinin korunarak restore edildiği Eski Odunpazarı Evleri bölgesi, Eskişehir için zengin bir açık hava müzesi niteliğinde.

Devamı
Masal Şatosu

SAZOVA PARKI’NDA GİZEMLİ YOLCULUK: MASAL ŞATOSU

Eskişehir Masal Şatosu Hakkında

Eskişehir denilince akla ilk gelen ve kuşkusuz en çok merak edile yerlerden biri olan Masal Şatosu, gizemli görünümü ile Eskişehir’in Disneyland’i olarak anılmaktadır. Masalsı bir dünyanın kapılarını aralayan Eskişehir Masal Şatosu 7’den 70’e herkesin ilgi odağı olan ve içindeki çocuğu hala canlı tutan kişilerin keyifle gezeceği bir yapıdır.

Mimari yapısıyla övgü odağı olan Masal Şatosu, 8 kule ve 18 kulecik olarak toplamda 26 kuleden oluşmaktadır. Her bir detayı özenle inşa edilen bu yapı içerisinde birçok farklı şehirden esintiyi görmeniz mümkün. Antalya’dan Yivli Kule, Diyarbakır’dan Çan Kulesi, İstanbul’dan Adalet Kulesi (Topkapı Sarayı), Galata Kulesi ile Kız Kulesi, Mardin’den Ulu Kule ve Amasya’dan Burgulu Kule’yi bünyesinde barındıran Eskişehir Masal Şatosu sizlere unutamayacağınız bir deneyim sunmaktadır.

Devamı
Papağan Çiğbörek

ESKİŞEHİR’İN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ: PAPAĞAN ÇİĞBÖREK

Papağan Çiğbörek Hakkında

Eskişehir’in en popüler yiyeceklerinden olan ve ’Çiğbörek’ veya ’Çibörek’ ismi ile farklı biçimlerde ifade edilen bu yemeğin asıl adı hala tartışma konularından biridir. Adı sürekli düzeltilen böreğin içindeki “çi”, Kıpçak lehçesinde “lezzetli” anlamına gelmektedir. Ancak yıllar boyunca farklı telaffuzlar neticesinde her iki kelime de hala kullanılmaya devam etmektedir.

Devamı
Karakedi Bozacısı Blog

ESKİŞEHİR’İN TARİHİ DEĞERİ: KARAKEDİ BOZACISI

Boza, geleneksel mutfağımızın en önemli lezzetlerinden biri.

Devamı
X